logotypelogotype2
image1 image1 image1 image1

Z życia szkoły

Spotkanie z niezwykłą osobą

    W dniu 24 stycznia gościliśmy w naszej szkole osobę niewidomą p. Agnieszkę z mężem oraz z psem przewodnikiem – Keją. Uczniowie z klas V, którzy uczestniczyli w zajęciach, dowiedzieli się wielu ciekawych informacji na temat sposobów radzenia sobie w codziennym życiu, o rozwiązaniach technologicznych podnoszących komfort życia i o szkoleniu psów przewodników. Pani Agnieszka opowiedziała o tym, jak straciła wzrok, jak wyglądała jej edukacja oraz jak znalazła miłość swojego życia.
Bardzo duże zainteresowanie wzbudziły przybory, którymi  posługują się osoby niewidome: laska, książka napisana alfabetem Braille’a oraz tabliczka i dłutko służące do pisania. Poza tym pani Agnieszka zaprezentowała wydawanie komend psu przewodnikowi oraz pokazała, jak korzysta z telefonu, pisze wiadomości SMS. Podczas spotkania uczniowie mieli możliwość napisania kilku liter alfabetem Braille’a oraz zadawania pytań wyjątkowemu gościowi.
Zajęcia te miały na celu ukazanie funkcjonowania osób niewidomych w społeczeństwie, uwrażliwienie młodych ludzi na ich potrzeby, przełamanie lęku przed kontaktem i pomocą niewidomym, którzy są zdani na pomoc innych. Choć życie naszego Gościa przypomina treść lektury B.Prusa „Katarynka”, to dzięki postawie pani Agnieszki, która jest pełna radości i nadziei, uczy nas życiowego optymizmu i doceniania tego, co mamy.
    

Anna Wyszyńska
2020  Strona Szkoły Sobolewo  globbers joomla template