logotypelogotype2
image1 image1 image1 image1

Z życia szkoły

Polsko-Niemiecka Wymiana Uczniowska 2018

Dzień pierwszy i drugi

W dniach 20-28 września 2018 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Sobolewie oraz Sportowej Szkoły Podstawowej w Supraślu odbyli kolejną wizytę w zaprzyjaźnionej partnerskiej gminie Grossenkneten w Niemczech. Wraz z opiekunami - panią Martą Boguszewską-Nitkiewicz oraz panem Robertem Stasiulewiczem przemierzyli 1250km (w jedną stronę), aby spędzić tydzień ze swoimi niemieckimi rówieśnikami: poznać ich kulturę, zwyczaje, szkołę, okolicę, niemieckie tradycje, ale przede wszystkim nawiązać nowe znajomości i podszkolić się w języku angielskim, gdyż oficjalnym językiem wymiany był język obcy zarówno dla grupy polskiej jaki i niemieckiej – czyli język angielski.

Podróż minęła nam w miłej atmosferze, przesympatyczny pan Łukasz dowiózł nas bezpiecznie do miejscowości Ahlhorn, gdzie czekali już na nas uczniowie niemieckiego Gimnazjum wraz ze swoimi rodzicami. Po krótkim powitaniu każdy polski uczestnik wymiany udał się do domu swojego niemieckiego kolegi-gospodarza, gdzie zamieszkał na czas pobytu w Niemczech.
Następnego dnia przez załamanie pogody musieliśmy zmienić nasze plany: zamiast w szkółce żeglarskiej spotkaliśmy się na kręgielni w Oldenburgu. Bawiliśmy się fantastycznie!


Dzień trzeci i czwarty

Niedzielę każdy z nas spędził w rodzinie goszczącej. Pogoda nas nie rozpieszczała, ale jak się okazało, każdy robił coś ciekawego: jedni byli w ZOO, na basenie, w parku rozrywki, w muzeum, inni na przyjęciu urodzinowym czy na festynie w znajdującym się niedaleko przedsiębiorstwie naftowo-gazowym Exxon Mobil.
Czwartego dnia naszego pobytu w Niemczech zwiedzaliśmy Oldenburg. Nasz polski przewodnik oprowadził nas po starówce i opowiedział historię miasta, a potem mieliśmy długo wyczekiwany czas wolny – szaleństwo zakupowe nie miało końca.

Dzień piąty

Dzisiaj wybraliśmy się do parku linowego Kraxelmaxel w miejscowości Hatten. Po dokładnym szkoleniu pokonywaliśmy kilka tras wspinaczkowych o różnym stopniu trudności. Z podziwem patrzyło się na naszą zwinną młodzież, dla której nawet najtrudniejsze przeszkody były „łatwizną”. To był wspaniały dzień.

Dzień szósty

Środę spędziliśmy w niemieckiej szkole. Uczestniczyliśmy w lekcji języka francuskiego, niemieckiego, łaciny, ktoś inny był na W-Fie czy na lekcji polityki. Zaskoczeniem dla wielu z nas było to, że lekcje zaczynają się o 7.30 i każdy przedmiot trwa dwie jednostki lekcyjne, czyli 1,5 godziny. Następnie  podzieleni na dziesięć polsko-niemieckich grup przygotowywaliśmy przekąski na czwartkowy wieczorek pożegnalny. Trochę z  zazdrością parzyliśmy na wyposażenie szkolnej pracowni kuchennej – którą tego dnia mieliśmy do dyspozycji. Ogromna determinacja pomogła w pełni zrealizować zamierzony plan – wszystkie potrawy się udały i co najważniejsze okazały się zjadalne, a nawet smaczne – nawet sałatka jarzynowa, która początkowo bardziej przypominała zupę niż sałatkę. Najpyszniejsze były ciasta: sernik i Brownie, francuskie bagietki, mini pizze i sałatki. Mniam …
Po południu pojechaliśmy na spotkanie do Ratusza w miejscowości Grossenkneten, gdzie bardzo ciepło przywitał nas burmistrz – pan Torsten Schmidtke i przedstawicielka wymiany partnerskiej - pani Maria Wübbeler. Wysłuchaliśmy krótkiego przemówienia na temat współpracy gmin partnerskich Supraśl i Grossenkneten, były też podziękowania za kultywowanie tradycji i organizację wymiany uczniowskiej oraz wspólne pamiątkowe zdjęcia, które następnego dnia wraz z artykułem na temat naszej wizyty w gminie Grossenkneten pojawiły się w lokalnej prasie.

Dzień siódmy i ósmy

Czwartek był dniem przez wszystkich najbardziej oczekiwanym. Pojechaliśmy do fantastycznego parku rozrywki Heide-Park w miejscowości Soltau. To kilka godzin atrakcji dla każdego: najbardziej wymyślne karuzele, zjeżdzalnie, kolejki widokowe, kolejki górskie, niektóre zapierające dech w piersiach.  Zabawa fantastyczna, pogoda rewelacyjna, wrażenia – niezapomniane, a czas jakoś tak biegł za szybko.

Pełni wrażeń i o dziwo energii wracaliśmy prosto do szkoły w Ahlhorn, gdzie odbyło się uroczyste podsumowanie tygodnia. Niemieccy gospodarze przygotowali dla nas poczęstunek. Uczniowie i opiekunowie złożyli sobie nawzajem podziękowania, grupa polska wręczyła grupie niemieckiej pamiątkowe koszulki, zaprosiliśmy naszych niemieckich przyjaciół do ponownych odwiedzin gminy Supraśl w następnym roku szkolnym.
W piątkowy poranek spotkaliśmy się w polsko-niemieckim gronie po raz ostatni, były miłe gesty, słowa podziękowań i pożegnań. Pełni wrażeń udaliśmy się w 18-godzinną podróż powrotną do Polski.

To była świetna przygoda, niezapomniana lekcja… Dziękuję naszym niemieckim partnerom za gościnę, natomiast dziesiątce naszych fantastycznych uczniów ze szkoły w Sobolewie za nienaganną postawę, otwartość, dobrą współpracę i godne reprezentowanie szkoły.

Teraz Wasza kolej!

Przygotujcie się na przyjęcie niemieckich rówieśników w Waszych polskich domach!

Marta Boguszewska-Nitkiewicz

2019  Strona Szkoły Sobolewo  globbers joomla template