logotypelogotype2
image1 image1 image1 image1

Z życia szkoły

Gminna gra terenowa „Dla Niepodległej”

 Zbliżając się powoli do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę upragnionej wolności, zorganizowaliśmy 17 października grę terenową , na którą zaprosiliśmy uczniów z gminnych  szkół, z Ogrodniczek i Supraśla. Inicjatywa polegała na tym, że ośmioosobowe drużyny pod okiem opiekunów miały pokonać wyznaczoną trasę ze Szkoły Podstawowej w Sobolewie do Pomnika Ofiar Zbrodni Hitlerowskich w Grabówce.
Na starcie zostały dokładnie wyjaśnione zasady gry oraz drużyny miały czas na nazwanie swojego zespołu oraz wymyślenie okrzyku bojowego. Następnie z flagą Polski na ramieniu, mapą w dłoni, uśmiechem na twarzy i radością w sercu ruszyła drużyna „Dywizjon 16-030” z Supraśla, „Historyczna Ósemka” z Ogrodniczek i „Historyczne dzbany” z Sobolewa. W czasie przemarszu na uczestników czekali starsi koledzy w wyznaczonych na mapie punktach. To właśnie gimnazjaliści przygotowali różnego typu zagadki i czuwali nad prawidłowym ich wykonaniem. Czasami zadanie wymagało typowej wiedzy historycznej, znajomości dat i wydarzeń, a czasami kreatywności i umiejętności literackich. Drużyny oprócz rozpoznawania postaci na ilustracjach, rozwiązywania krzyżówek, odgadywania autorów cytatów, musiały też napisać wiersz o Polsce, zaśpiewać w „polu” Bogurodzicę lub Rotę, a nawet przygotować pantomimę wydarzenia z historii Ojczyzny. Wszystkim drużynom udało się dotrzeć do mety i wykonać zadania. Przy Pomniku Ofiar Zbrodni Hitlerowskich oddaliśmy hołd wszystkim, którzy walczyli o wolność i oddali życie w powstaniach, na frontach w kraju i poza granicami, podczas wywózek na Syberię, stepy Kazachstanu. Oddaliśmy hołd tym, którzy zostali bestialsko zamordowani w Katyniu oraz w obozach koncentracyjnych, tym którzy spoczywają w bezimiennych grobach i tym, których nazywamy „Wyklętymi”. Bez ich ofiary z życia, nie świętowalibyśmy dziś rocznicy wolności. Dlatego uczciliśmy pamięć wszystkich poległych minutą ciszy, a następnie zapaliliśmy uroczyście symboliczny znicz i wspólnie zaśpiewaliśmy hymn narodowy. Następnie odbyła się prezentacja poszczególnych drużyn i podliczenie zdobytych punktów. Na zakończenie pani wicedyrektor Teresa Kowalewska podziękowała za udział drużynom i wręczyła wszystkim uczestnikom pamiątkowe medale i upominki. Dalsza część imprezy odbyła się przy wspólnym ognisku, gdzie mogliśmy odpocząć i posilić się pieczonymi kiełbaskami.
    Inicjatywa ta miała na celu uczyć młodych ludzi patriotyzmu i szacunku do Ojczyzny, jej bogatej i bolesnej historii,  a przede wszystkim upamiętnienie naszych lokalnych miejsc pamięci narodowej. Oby słowa kard. Stefana Wyszyńskiego, jako motto tego wydarzenia, na zawsze wpisały się w serca nie tylko uczniów, ale nas wszystkich: „Sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej”.
 
Anna Wyszyńska
2019  Strona Szkoły Sobolewo  globbers joomla template