logotypelogotype2
image1 image1 image1 image1

Z życia szkoły

Nietypowa lekcja historii

W związku z przypadającą 8 grudnia 75 rocznicą największej egzekucji podczas II wojny światowej na terenie Grabówki w Szkole Podstawowej im. E. Orzeszkowej w Sobolewie zorganizowano trzydniowe obchody tej uroczystości. Mottem przewodnim było hasło : "Pamiętamy - nigdy więcej wojny".
Pod patronatem Burmistrza Gminy Supraśl Radosława Dobrowolskiego dnia 7 grudnia odbyła się prelekcja historyka z IPN-u Karola Usakiewicza dla uczniów z udziałem krewnych pomordowanych ofiar. Pani Barbara Antonienko (wnuczka) i Wiesław Pogorzelski (syn) podzielili się swoimi wspomnieniami z tych tragicznych wydarzeń. Nie zabrakło łez wzruszenia u Pani Barbary, kiedy odnalazła ona na liście rozstrzelanych z dnia 8.12.1943 r. w Grabówce nazwisko swego dziadka. Rodzina nie wiedziała dokładnie, gdzie został pochowany dziadek Konstanty Łukaszewicz, więc babcia oprowadzała wnuczkę po wszystkich grobach, a znicze stawiały na każdej mogile. Wnuczka pytała, gdzie leży dziadek, ale babcia nie wiedziała i nie potrafiła wskazać właściwej mogiły. Wyjaśnienie nastąpiło podczas nietypowej lekcji historii w Sobolewie, dopiero po 75 latach od zbrodni.
Po prelekcji historycznej delegacje uczniów i bliscy pomordowanych udali się pod Pomnik Ofiar Wojny w Grabówce, aby złożyć wieńce i zapalić znicze. W następnych dniach 8.12.18 oraz 9.12.18, aby uczcić pamięć pomordowanych w Kościele św. Krzyża  w Grabówce oraz w Cerkwi św. Wielkomęczennika Pantelejmona w Zaściankach odprawiono msze w intencji ofiar z udziałem szkolnych pocztów sztandarowych.
 Taka nietypowa lekcja historii spotkała się z wielkim zainteresowaniem mediów. Na prelekcji obecni byli redaktorzy z Obiektywu TVP Białystok, Radia Białystok i Kuriera Porannego.
 
 
Nauczyciele koordynatorzy:
Małgorzata Pańkowska – nauczyciel historii
Joanna Gromacka- nauczyciel języka polskiego
2020  Strona Szkoły Sobolewo  globbers joomla template