Ocalmy od zapomnienia

Na terenie Grabówki znajduje się największe na Ziemi Białostockiej miejsce zbrodni hitlerowskiej. Szacuje się, że w latach 1941-43 Niemcy wymordowali tu około 16 tysięcy osób nie tylko narodowości polskiej. W każdym roku, w połowie czerwca uczniowie, nauczyciele i rodzice ze Szkoły Podstawowej w Sobolewie biorą czynny  udział w mszy św. organizowanej przez parafię rzymsko-katolicką i prawosławną w Grabówce. Przed uroczystościami uczniowie z opiekunami sprzątają groby i miejsce przy Pomniku ofiar zbrodni hitlerowskiej. 12 i 13.06.18 w naszej szkole odbyły się prelekcje historyka IPN na temat tych tragicznych wydarzeń. 8.12.2018 planowana jest uroczysta msza i prelekcja autora monografii o miejscach straceń z okazji 75  rocznicy tych wydarzeń. Zamierzamy zaprosić do szkoły żyjących krewnych ofiar, aby podzielili się z uczniami swoimi wspomnieniami. Dbając o miejsca pamięci, oddając cześć pomordowanym chcemy ocalić od zapomnienia te wydarzenia, aby nigdy ta tragiczna historia się  nie powtórzyła.

Opr. Małgorzata Pańkowska

Zakończenie roku szkolnego

Dziś 23 czerwca o godzinie 9:00 uczniowie Szkoły Podstawowej w Sobolewie zebrali się, aby pożegnać miniony rok szkolny i przywitać wakacje. Wszyscy ubrani na galowo z dużymi uśmiechami na twarzy przybyli na tę uroczystość.
Pani Dyrektor Elżbieta Anna Łyszkiewicz przywitała wszystkich obecnych uczniów, rodziców, nauczycieli oraz gości. Podziękowała im za ich ciężką pracę oraz gratulowała im osiągniętych sukcesów. Po czym nastąpiło wręczenie świadectw z wyróżnieniem, nagród i dyplomów. Z ogromnym żalem pożegnaliśmy odchodzących z naszej szkoły panią Alinę Pawluczuk, księdza Łukasza Laszuka oraz panią Zofię Buśko.
Po zakończeniu uroczystości uczniowie rozeszli się do swoich sal lekcyjnych, aby pożegnać się z wychowawcami, swoimi kolegami i koleżankami życząc sobie wzajemnie

UDANYCH WAKACJI !!!

Czworonożni goście w zerówce

Dzisiaj grupa OB miała niezwykłych gości. Odwiedzili  nas czworonożni przyjaciele:  Hebe i Syriusz- psy rasy border collie wraz z panią Anną Zabielską, która nie tylko uczy języka angielskiego w naszej szkole, ale prowadzi również zajęcia z dogoterapii oraz jest asystentem kynologicznym. Podczas spotkania najmłodsi poznawali zasady bezpiecznego kontaktu z psami, a także oswajali się z ich obecnością. Dzieci przełamywały swój lęk przed czworonogami, głaskały, sprawdzały jaką psy mają sierść. Poznały mowę ciała psa i najważniejsze sygnały: chęć zabawy, spacer, pragnienie. Karmiły również smakołykami za wykonane zadania oraz  próbowały strzelić gola, kiedy Syriusz stał na bramce. W trakcie zajęć były instruowane, co robić i jak postępować z psami. Dowiedziały się, jaką rolę w życiu człowieka może pełnić pies; miały okazję obejrzeć krótki film pokazujący pracę Hebe z owcami.
Hebe i Syriusz wykazały się dużą cierpliwością do naszych maluchów, a także posłusznie wykonywały polecenia swojej pani. Wspólna zabawa wywołała mnóstwo pozytywnych emocji.

Dorota Łapińska

Klasy drugie w Ziołowym Zakątku

18 czerwca 2018r. klasy drugie SP  wyjechały na wycieczkę do Ziołowego Zakątka w Korycinach, aby tam znaleźć oznaki nadchodzącego lata. Podczas zwiedzania Podlaskiego Ogrodu Ziołowego mogły się zatracić w zapachu kwitnących ziół i kwiatów, wysłuchać gawęd o ziołach oraz opowieści o ich właściwościach. Dzieci zwiedziły też firmę Dary Natury, gdzie poznały etapy powstawania produktów z ziół. Podczas warsztatów wykonały własne herbatki z ziół i owoców. Zwiedziły zagrodę ze zwierzętami. Po obiedzie dzieci odpoczywały i wspaniale bawiły się na placu zabaw zorganizowanym w stodole przy zapachu świeżego siana. Wszyscy wrócili weseli, napełnieni duchem natury.

I.Szałaj
D.Urynowicz

Cukierkowe szaleństwo klas V w języku angielskim

Dnia 18.06.2018 klasy V wybrały się na wycieczkę do pachnącego słodkością miejsca o nazwie „Cukier Lukier”. Za pyszną nazwą kryje się różnorodność smaków, naturalność i możliwość kreowania własnych pomysłów. Dzieci mogły nie tylko wytworzyć smakowite łakocie, ale również rozwinąć swoje zdolności językowe. Zajęcia były prowadzone w języku angielskim, co pozwoliło uczniom na kontakt z językiem w realiach życia codziennego.
Po wspólnym wytwarzaniu słodkości, nabraliśmy apetytu na dalsze smakowanie. Wybraliśmy się z całą grupą do pizzerii Savona na smaczny posiłek. W znakomitych humorach wróciliśmy do szkoły.

To był  bardzo „pyszny” dzień!

Karolina Kiziewicz
Małgorzata Osipiuk