logotypelogotype2

2018/2019

Niezwykły gość

    W dniu 28 maja gościliśmy w naszej szkole osobę niewidomą P. Agnieszkę ze swoim psem przewodnikiem – Keją. Uczniowie z klas V, VI i III gim., którzy uczestniczyli w zajęciach, dowiedzieli się wielu ciekawych informacji na temat sposobów radzenia sobie w codziennym życiu, o rozwiązaniach technologicznych podnoszących komfort życia i o szkoleniu psów ułatwiających funkcjonowanie na co dzień.
Pani Agnieszka opowiedziała o tym, jak straciła wzrok, jak wyglądała jej edukacja oraz jak znalazła miłość swojego życia. Bardzo duże zainteresowanie wzbudziły przybory, którymi posługują się osoby niewidome: laska, książka napisana alfabetem Braille’a oraz tabliczka i dłutko służące do pisania. Poza tym Pani Agnieszka zaprezentowała wydawanie komend psu przewodnikowi oraz pokazała, jak korzysta z telefonu, pisze wiadomości SMS, przegląda Facebooka.
Zajęcia te miały na celu ukazanie funkcjonowania osób niewidomych w społeczeństwie, uwrażliwienie młodych ludzi na ich potrzeby, przełamanie lęku przed kontaktem i pomocą niewidomym, którzy są zdani na pomoc innych. Choć życie naszego Gościa przypomina treść tegorocznej lektury B. Prusa „Katarynka”, to dzięki postawie Pani Agnieszki, która jest pełna radości i nadziei, uczy nas życiowego optymizmu i doceniania tego, co mamy.
Anna Wyszyńska
 
2022  Strona Szkoły Sobolewo  globbers joomla template