logotypelogotype2

Biwak zuchowy

15 - 17  LISTOPADA  NA BIWAKU ZUCHOWYM W TUROŚNI KOŚCIELNEJ
ZUCHY PRZENIOSŁY SIĘ DO EGIPSKIEGO ŚWIATA
 15 listopada 2019 roku rozpoczęliśmy naszą kolejną zuchową przygodę na biwaku w Turośni Kościelnej.
Po przyjeździe zuchy poznały miejsce zakwaterowania – szkołę oraz przygotowały samodzielnie swoje karimaty i śpiwory. Po kolacji wszyscy razem przenieśliśmy się do niesamowitego egipskiego świata. Pomogły nam w tym zadania, które musieliśmy wykonać podczas świeczkowiska.
 Cały trzydniowy pobyt odbywał się w tematyce starożytnego Egiptu. Wspólnie tworzyliśmy ten starożytny świat budując piramidy, tworząc opaski i bransoletki oraz ucząc się pisma hieroglificznego. Zuchy pomagały też, odnaleźć zaginioną Kleopatrę. Oczywiście poszukiwania zakończyły się sukcesem! Dużą atrakcją była dyskoteka w egipskich przebraniach. Niektóre zuchy zakupiły na tę okazję specjalne stroje. Jednak były też i takie dzieci, które wykazały się ogromną twórczością i stroje wykonały same. Był to m. in.  Dominik Kuc, który bandażując się upodobnił swoją postać do egipskiej mumii. Uśmiechom nie było końca! Dodatkowo, nasze nowe zuchy po złożeniu uroczystego zobowiązania otrzymały łaciate chusty.
 Ostatni dzień minął w mgnieniu oka. Po śniadaniu udaliśmy się na uroczysty apel i Mszę Świętą, a zaraz potem zajęliśmy się pakowaniem plecaków. Po godzinie 12:00 wyruszyliśmy w drogę powrotną na spotkanie z naszymi rodzicami. Już z wytęsknieniem wyglądamy kolejnego wyjazdu.
A to już nie długo! Przed nami zimowisko w Sokółce. Jako kadra możemy zagwarantować, że również podczas tej wyprawy nie zabraknie licznych niespodzianek.
 
dh Monika i dh Weronika

Siódme urodziny naszej gromady

Sto lat niech żyje nam ...”  urodziny zuchow

W tym roku dzień 28 października na długo pozostanie w pamięci zarówno zuchów jak i kadry! Właśnie w tym dniu obchodziliśmy siódme urodziny 101 Gromady Zuchowej,,Przyjaciele Dalmatyńczyków".

Czytaj więcej: Siódme urodziny naszej gromady

Biwak zuchowy

                    BIWAK ZUCHOWY W SP NR 9 W BIAŁYMSTOKU

Pierwsza, dłuższa wyprawa zuchowa i dwie noce spędzona na karimacie bez mamy i taty, to zdecydowanie test

DZIELNOŚCI PRAWDZIWEGO ZUCHA!!!

Taki test przeszło z nami 20 zuchów z naszej gromady.

            W dniach od 30.11 do 02.12.2018 r. byliśmy na biwaku wraz z dwoma innymi zaprzyjaźnionymi jednostkami: 30 BGZ oraz 63 BGZ. Zakwaterowano nas w Szkole Podstawowej nr 9 w Białymstoku. Tematem przewodnim naszego wyjazdu była sprawność czarodzieja. Przez cały czas próbowaliśmy także odkryć swoje super-moce, czyli nasze zdolności i talenty. Ci najodważniejsi wystąpili nawet w świetle reflektorów na prawdziwej scenie.  Na wyjeździe odwiedził nas wyjątkowy gość. Była to prawdziwa wróżka, której musieliśmy  pomóc odszukać różdżkę, którą zgubiła. Jak na zuchy przystało stanęliśmy na wysokości zadania i pomogliśmy naszej przyjaciółce.

Innym sukcesem, którym możemy się pochwalić, był najdłuższy łańcuch choinkowy wykonany z bibuły. Nasza grupowa współpraca przyniosła sukces. Ozdoba zrobiona przez nasze zuchy była dłuższa niż cały szkolny korytarz! A musicie nam uwierzyć, że ów korytarz do krótkich nie należy. Innymi wyjątkowymi wydarzeniami, których doświadczyły zuchy z naszej gromady były: wręczenie naszej „dalmatyńczykowej” chusty Dominice oraz zasłużone zdobycie znaczków zucha, które w sobotni wieczór otrzymało szesnastu nowych zuchów po przebytej próbie przygotowanej przez czarodzieja. Serdecznie wszystkim gratulujemy!

            W niedzielę, pełni wrażeń i emocji, wróciliśmy do domu z mocnym postanowieniem, by starać się przestrzegać prawa zucha i każdego dnia stawać się coraz lepszymi. Już teraz nie możemy się  doczekać kolejnego, zuchowego wyjazdu!   

                                                                   dh. Monika i dh. Emilka

Zbiórka w CEN

WIZYTA W CENTRUM EDUKACJI NAUCZYCIELI

PRZY UL. ZŁOTEJ W BIAŁYMSTOKU

            Czy nasze zbiórki zawsze odbywają się w szkole w Sobolewie? Nie! Nas nie może dopaść rutyna! Najlepszym dowodem na to była zbiórka 22 listopada, która odbyła się w Bibliotece Pedagogicznej w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku. Zuchy przyjechały na wyjątkową zbiórkę o tematyce patriotycznej dotyczącej SYMBOLI NARODOWYCH. Tradycyjnie jednak rozpoczęliśmy zawiązaniem kręgu. Była to szczególna chwila dla trójki zuchów: Natalii Bogdewicz, Rafała Radeckiego i Filipa Gołębiewskiego. To właśnie wtedy otrzymali oni swoje „dalmatyńczykowe” chusty. Następnie przywitaliśmy się z dwiema bardzo miłymi paniami, które poprowadziły nam zajęcia. Dotyczyły one m.in. wiedzy o naszych symbolach narodowych, o historii Polski oraz szeroko pojętym patriotyzmie. Zuchy miały do rozwiązania, krzyżówki i rebusy. Wspólnie nauczyliśmy się także tańczyć „Poloneza”. Nie zabrakło też ciekawych rekwizytów z różnych okresów historycznych. Mieliśmy również okazję trzymać w ręku korpus pocisku moździerzowego czy przymierzyć prawdziwy hełm.  Po zakończeniu zajęć otrzymaliśmy od prowadzących dyplom uznania za znajomość SYMBOLI NARODOWYCH. Następnie podziękowaliśmy za zajęcia w iście zuchowym stylu - okrzykiem "Łoś" i obiecaliśmy też przesympatycznym paniom prowadzącym, że pojawimy się znów, a zuchy nie rzucają słów na wiatr i obietnic dotrzymują!

 

Czuj!

dh Emilka i dh Monika

Wyjazd do przybranych dziadków z Wólki Ratowieckiej

W tym roku, w ramach obchodów 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, przed wizytą w DPS 13 listopada uczciliśmy pamięć Ofiar Hitlerowskiego Ludobójstwa przy pomniku w Grabówce minutą ciszy i zapaleniem zniczy. Następnie dotarliśmy do przybranych dziadków z patriotycznym programem artystycznym. Nasze zuchy zaprezentowały piosenki oraz pięknie deklamowane wiersze związane z naszą ojczyzną. Wcześniej, na jednej ze zbiórek, przygotowaliśmy też patriotyczne upominki, które wręczyliśmy dziadkom. Dziadkowie także zrobili nam bardzo miłą niespodziankę, ponieważ i oni przygotowali sztukę dla nas!

Zuchy z ogromnym zaciekawieniem oglądały pantomimę graną w ciemności z użyciem fluorescencyjnych rękawiczek, a po przedstawieniu każdy zuch otrzymał kotylion. Później, był czas na wspólne śpiewanie i patriotyczne karaoke. Ogromną niespodzianką okazał się też słodki poczęstunek przygotowany zuchom - fontanna czekolady z owocami.  Zadowoleni z wizyty i pełni energii wróciliśmy wieczorem do Sobolewa, gdzie wspólnie z rodzicami zawiązaliśmy krąg, po czym z uśmiechami na twarzach udaliśmy się do naszych domów.

 

Czuj!

dh Emilka i dh Monika

2020  Strona Szkoły Sobolewo  globbers joomla template