logotypelogotype2

Siódme urodziny naszej gromady

Sto lat niech żyje nam ...”  urodziny zuchow

W tym roku dzień 28 października na długo pozostanie w pamięci zarówno zuchów jak i kadry! Właśnie w tym dniu obchodziliśmy siódme urodziny 101 Gromady Zuchowej,,Przyjaciele Dalmatyńczyków".

Czytaj więcej: Siódme urodziny naszej gromady

Biwak zuchowy

                    BIWAK ZUCHOWY W SP NR 9 W BIAŁYMSTOKU

Pierwsza, dłuższa wyprawa zuchowa i dwie noce spędzona na karimacie bez mamy i taty, to zdecydowanie test

DZIELNOŚCI PRAWDZIWEGO ZUCHA!!!

Taki test przeszło z nami 20 zuchów z naszej gromady.

            W dniach od 30.11 do 02.12.2018 r. byliśmy na biwaku wraz z dwoma innymi zaprzyjaźnionymi jednostkami: 30 BGZ oraz 63 BGZ. Zakwaterowano nas w Szkole Podstawowej nr 9 w Białymstoku. Tematem przewodnim naszego wyjazdu była sprawność czarodzieja. Przez cały czas próbowaliśmy także odkryć swoje super-moce, czyli nasze zdolności i talenty. Ci najodważniejsi wystąpili nawet w świetle reflektorów na prawdziwej scenie.  Na wyjeździe odwiedził nas wyjątkowy gość. Była to prawdziwa wróżka, której musieliśmy  pomóc odszukać różdżkę, którą zgubiła. Jak na zuchy przystało stanęliśmy na wysokości zadania i pomogliśmy naszej przyjaciółce.

Innym sukcesem, którym możemy się pochwalić, był najdłuższy łańcuch choinkowy wykonany z bibuły. Nasza grupowa współpraca przyniosła sukces. Ozdoba zrobiona przez nasze zuchy była dłuższa niż cały szkolny korytarz! A musicie nam uwierzyć, że ów korytarz do krótkich nie należy. Innymi wyjątkowymi wydarzeniami, których doświadczyły zuchy z naszej gromady były: wręczenie naszej „dalmatyńczykowej” chusty Dominice oraz zasłużone zdobycie znaczków zucha, które w sobotni wieczór otrzymało szesnastu nowych zuchów po przebytej próbie przygotowanej przez czarodzieja. Serdecznie wszystkim gratulujemy!

            W niedzielę, pełni wrażeń i emocji, wróciliśmy do domu z mocnym postanowieniem, by starać się przestrzegać prawa zucha i każdego dnia stawać się coraz lepszymi. Już teraz nie możemy się  doczekać kolejnego, zuchowego wyjazdu!   

                                                                   dh. Monika i dh. Emilka

Zbiórka w CEN

WIZYTA W CENTRUM EDUKACJI NAUCZYCIELI

PRZY UL. ZŁOTEJ W BIAŁYMSTOKU

            Czy nasze zbiórki zawsze odbywają się w szkole w Sobolewie? Nie! Nas nie może dopaść rutyna! Najlepszym dowodem na to była zbiórka 22 listopada, która odbyła się w Bibliotece Pedagogicznej w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku. Zuchy przyjechały na wyjątkową zbiórkę o tematyce patriotycznej dotyczącej SYMBOLI NARODOWYCH. Tradycyjnie jednak rozpoczęliśmy zawiązaniem kręgu. Była to szczególna chwila dla trójki zuchów: Natalii Bogdewicz, Rafała Radeckiego i Filipa Gołębiewskiego. To właśnie wtedy otrzymali oni swoje „dalmatyńczykowe” chusty. Następnie przywitaliśmy się z dwiema bardzo miłymi paniami, które poprowadziły nam zajęcia. Dotyczyły one m.in. wiedzy o naszych symbolach narodowych, o historii Polski oraz szeroko pojętym patriotyzmie. Zuchy miały do rozwiązania, krzyżówki i rebusy. Wspólnie nauczyliśmy się także tańczyć „Poloneza”. Nie zabrakło też ciekawych rekwizytów z różnych okresów historycznych. Mieliśmy również okazję trzymać w ręku korpus pocisku moździerzowego czy przymierzyć prawdziwy hełm.  Po zakończeniu zajęć otrzymaliśmy od prowadzących dyplom uznania za znajomość SYMBOLI NARODOWYCH. Następnie podziękowaliśmy za zajęcia w iście zuchowym stylu - okrzykiem "Łoś" i obiecaliśmy też przesympatycznym paniom prowadzącym, że pojawimy się znów, a zuchy nie rzucają słów na wiatr i obietnic dotrzymują!

 

Czuj!

dh Emilka i dh Monika

Wyjazd do przybranych dziadków z Wólki Ratowieckiej

W tym roku, w ramach obchodów 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, przed wizytą w DPS 13 listopada uczciliśmy pamięć Ofiar Hitlerowskiego Ludobójstwa przy pomniku w Grabówce minutą ciszy i zapaleniem zniczy. Następnie dotarliśmy do przybranych dziadków z patriotycznym programem artystycznym. Nasze zuchy zaprezentowały piosenki oraz pięknie deklamowane wiersze związane z naszą ojczyzną. Wcześniej, na jednej ze zbiórek, przygotowaliśmy też patriotyczne upominki, które wręczyliśmy dziadkom. Dziadkowie także zrobili nam bardzo miłą niespodziankę, ponieważ i oni przygotowali sztukę dla nas!

Zuchy z ogromnym zaciekawieniem oglądały pantomimę graną w ciemności z użyciem fluorescencyjnych rękawiczek, a po przedstawieniu każdy zuch otrzymał kotylion. Później, był czas na wspólne śpiewanie i patriotyczne karaoke. Ogromną niespodzianką okazał się też słodki poczęstunek przygotowany zuchom - fontanna czekolady z owocami.  Zadowoleni z wizyty i pełni energii wróciliśmy wieczorem do Sobolewa, gdzie wspólnie z rodzicami zawiązaliśmy krąg, po czym z uśmiechami na twarzach udaliśmy się do naszych domów.

 

Czuj!

dh Emilka i dh Monika

Kolonia zuchowa w Suchej Rzeczce

                15 lipca 2018r rozpoczęliśmy nasz obóz na pięknych polskich mazurach! Gdy tylko wyszliśmy z autokaru ku naszemu zdziwieniu dostrzegliśmy bazę harcerska w środku lasu, a z niej zejście do jeziora i mały pomost. Widok onieśmielił zarówno kadrę jak i podekscytowane zuchy. W tym roku na wyjazd zdecydowało się 12 najdzielniejszych zuchów. Pieczę nad naszymi dalmatyńczykami sprawowała dh. Emilia i dh. Weronika. Nie mogło obejść się bez zwiadu terenu z którego dowiedzieliśmy się, że w przeznaczonym do harców i zabaw miejscu znajduje się również stołówka, trzy podobozy, brama wejściowa z watówką, toalety i prysznice w budynkach oraz domki dh. komendant oraz pani pielęgniarki. Codziennie uczestniczyliśmy bardzo ciekawych zajęciach na świeżym powietrzu. Mimo deszczu, który na początku gościł u nas dość często, nigdy się nie nudziliśmy. Gdy tylko zza chmur wyglądało słońce, zuchy wskakiwały do wody i pod czujnym okiem ratownika wodnego oraz kadry bawiły się w wodzie. W niedzielę nastał czas na jakże wyczekiwane odwiedziny rodziców. Po apelu z rodzicami uciskom nie było końca. W następnych dniach także nie było nudno! Wspólnie urządziliśmy festiwal kolorów oraz tańce w raz z naszymi gośćmi z pobliskiego obozu tanecznego w Serwach. Nasz gromada posiada wiele talentów, które zaprezentowaliśmy na jedynym, w swoim rodzaju Harcerskim Talent Show, Występ 101 Gromady Zuchowej został oceniony najlepiej i tym samym zgarnął najwyższą nagrodę. Nie obyło się również bez odwiedzin naszej zawsze pozytywnej i uśmiechniętej druhny phm. Aleksandry Fuchs, której widok ucieszył nie tylko zuchy, ale także kadrę. Nadszedł czas na jakże wyczekiwaną i owianą grozą wędrówkę dwudniową. Dystans 11 km przerażał każdego zucha. Wraz z druhem Januszem Zawistowskim i naszymi druhnami ruszyliśmy w nieznane mazurskie ścieżki. Naszym celem było gospodarstwo agroturystyczne nad brzegiem jeziora Tobołowo. W dość krótkim czasie udało nam się dotrzeć na miejsce gdzie zażyliśmy orzeźwiającej kąpieli, zaprzyjaźniliśmy się ze zwierzętami gospodarczymi. Wieczorem piekliśmy pianki i grzanki na ognisku. Nie obeszło się również bez zuchowych piosenek, tańców i pląsów. Po powrocie na bazę czekały na nas kolejne atrakcje. Następnego dnia wyruszyliśmy w kolejną podróż do Augustowa, gdzie skorzystaliśmy z oferty parku linowego. Każdy zuch wykazał się odwagą i pokonał strach związany z wysokością. Na brzegu jeziora czekała na nas pyszna pizza, która zniknęła w mgnieniu oka. Naszym kolejnym obiektem na mapie było kino oraz film „ I nie ma mocnych 2”. Pełni wrażeń i emocji udaliśmy się do naszego leśnego domu. To jednak nie było wszystko! Ku naszemu zaskoczeniu w ostatnim pełnym dniu naszego obozu wyjechaliśmy do Suwałk, gdzie odwiedziliśmy muzeum Marii Konopnickiej i wysłuchaliśmy słynnych bajek. Energia rozpierała nas na tyle, że udaliśmy się do Aquaparku. Śmiechom, bąbelkom i zabawom wodnym nie było końca!

            Nasza Gromada ma także kolejnym powód do dumy. Od 24.07 możemy pochwalić się naszą nową druhną przyboczną Weroniką Szkobodzińską, która oficjalnie przy „milionie świec” i szumie wód jeziora Serwy otrzymała zielony sznur. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenie na zuchowej drodze.   Szczęśliwi, lecz zmęczeni powróciliśmy do domów. I jak tu nie czekać na następny zuchowy wyjazd?!

Dh Emila Szkobodzińska

2019  Strona Szkoły Sobolewo  globbers joomla template