29 maja 2026r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona. W tym dniu chcieliśmy przybliżyć postać Elizy Orzeszkowej, która od 20 lat jest patronką naszej szkoły. Staraliśmy się pokazać, że była nie tylko pisarką epoki pozytywizmu, ale przede wszystkim kobietą nowoczesną i przedsiębiorczą, jak na tamte czasy. Była założycielką pisma dla kobiet „Bluszcz”. W tym kobiecym poradniku pisała o prawach kobiet, równouprawnieniu i emancypacji. Później prowadziła wydawnictwo. Założyła jedno z pierwszych kobiecych stowarzyszeń na terenach wiejskich, które współcześnie nazywamy Kołami Gospodyń Wiejskich. Głęboki szacunek do przyrody realizowała, poświęcając się swojej wielkiej pasji, którą było prowadzenie Zielnika. To w nim można znaleźć unikatowe gatunki roślin, które są kompendium wiedzy dla botanika po dziś dzień. Dlatego też uczniowie przygotowali stacje tematyczne, po których oprowadzała sama gospodyni tego wydarzenia, czyli Eliza Orzeszkowa. Bardzo wielu uczniów zrobiło sobie również pamiątkowe zdjęcie z Elizą Orzeszkową. Joanna Gromacka {"slidestoshow":3,"slidestoscroll":1,"dots":"true","arrows":"true","autoplay":"true","autoplay_interval":3000,"speed":300,"loop":"true","lazyload":""} Nawigacja wpisu Akcja „Cała Polska czyta dzieciom” w naszej szkole Klasy 5c i 5e na Zielonej Szkole