21 lutego jest Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. Z tej okazji w naszej szkole podjęto szereg działań.

Wykonano gazetkę szkolną pod hasłem „Czytasz-rozwijasz język”. Wyeksponowano na niej prace plastyczne, które zachęcają do przeczytania różnych lektur.

Odbył się też konkurs dla uczniów klas czwartych na najpiękniej prowadzony zeszyt do języka polskiego. Oto mistrzowie kaligrafii, estetyki i rzeczowości w poszczególnych klasach.
klasa 4a
I miejsce : Amelia Poduch
II miejsce: Barbara Grygoruk
III miejsce: Maja Wojtecka
klasa 4b
I miejsce : Julia Borkułak
II miejsce: Weronika Kawałko
III miejsce: Maksymilian Szymaniak
Wyróżnienie: Klara Korolczuk
klasa 4c
I miejsce : Paulina Dubowska
II miejsce: Natalia Zajczyk
III miejsce: Hanna Łapińska
Wyróżnienie: Julia Kozaczuk
klasa 4d
I miejsce : Julia Dawidziuk
II miejsce: Weronika Sobolewska
III miejsce: Dominik Kuc

Na monitorze szkolnym można było obejrzeć prezentację .
Uczniowie klas czwartych mieli dokończyć zdanie: „Kocham język polski…”. Ich ciekawe wypowiedzi i przemyślenia na temat języka ojczystego znalazły się na tablicy w holu głównym.
W szkole pojawiło się wiele postaci literackich z różnych książek, to czwartoklasiści przebrali się za swoich ulubionych bohaterów. Najmłodsi -z różnym skutkiem- próbowali rozpoznać znane im osoby z lektur.
Najwięcej emocji -zarówno wśród wykonawców i obserwatorów- wywołał happening zachęcający do poprawności i grzeczności językowej. Uczniowie przygotowali transparenty, na nich umieścili samodzielnie zredagowane hasła.

Po powrocie do nauki stacjonarnej klasy starsze 5, 6, 7 i 8 również aktywnie włączyły się w obchody Dnia Języka Ojczystego. Prace plastyczne pod hasłem „Język polski. Lubię go” wykonane przez uczniów promowały ten wyjątkowy dzień. Pod kierunkiem nauczycieli polonistów powstało też kilka interesujących prezentacji multimedialnych zaprezentowanych przez uczniów podczas lekcji. Podzielona na grupy młodzież rozwiązywała quizy, zagadki i krzyżówki związane z poprawnym używaniem słów w języku polskim. Jednak największą atrakcją były „łamańce językowe”. Śmiesznie było i zabawnie na tej nietypowej lekcji. Natomiast klasa 6c przygotowała piękne lapbooki związane z lektura R. R. J. Tolkiena „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Przekład tego dzieła na język polski zachwyca już kolejne pokolenie młodzieży. Uczniowie klasy 8a recytowali fragmenty Pana Tadeusza A. Mickiewicza i w ten sposób uczcili piękno języka polskiego i jego największy kunszt.

Pamiętajmy, że „Z językiem jest tak jak z powietrzem i ze zdrowiem. Ich wartość odczuwamy dopiero po stracie.”

W ramach kampanii „Ojczysty– znam, lubię, szanuję” powstała seria animacji „Błyskawiczne dzieje polszczyzny”.
Zachęcamy do oglądania kolejnych odcinków:
https://www.youtube.com/watch?v=RxPKer-tmfA

https://www.youtube.com/watch?v=UZW4GgzQ1c4

https://www.youtube.com/watch?v=C_mCux85_38

https://www.youtube.com/watch?v=fSbzsA7kDiU

https://www.youtube.com/watch?v=pULsS1pPDlg

https://www.youtube.com/watch?v=kA0wXEp-EKI

Organizatorzy:
Nauczyciele języka polskiego